Botox nadpotliwość

Metodą leczenia nadpotliwości, która cieszy się rosnącym powodzeniem z powodu swojej skuteczności, jest terapia Botoxem, zaakceptowana w 2004 roku przez FDA (U.S. Food and Drug Administration). Ostrzykiwanie toksyną botulinową miejsc dotkniętych hiperhydrozą blokuje nerwy zaopatrujące gruczoły potowe, co zapobiega wydzielaniu przez nie potu na okres od 6 miesięcy do roku. Tu warto podkreślić, że zabieg nie leczy przyczyn nadpotliwości, a tylko jej objawy.

Zabieg z użyciem Botoksu czyli oczyszczonej toksyny botulinowej A, to ostrzykiwanie zmarszczek mimicznych lub gruczołów potowych. Lekarz podaje niewielką ilość preparatu, która czasowo blokuje przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe powodując rozluźnienie  poszczególnych mięśni twarzy, czy też blokadę gruczołów potowych. Efektem zabiegu jest czasowa likwidacja zmarszczek mimicznych jak również zapobieganie pogłębiania się zmarszczek. W przypadku nadpotliwości czasowo blokujemy wydzielanie potu.

 Jak działa Botoks na leczenie nadpotliwości?

Lekarz podczas zabiegu wprowadza śródskórnie Botox w okolice pach. Powoduje to zahamowanie przekaźnictwa nerwowego, które wpływa na gruczoły potowe, czego efektem jest zahamowanie wydzielania potu. Efekt utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy. W czasie działania preparatu gruczoły potowe są zablokowane, przez co nie pocimy się.

 

Na jakie obszary polecany jest Botoks w nadpotliwości?

Najpopularniejsze zastosowanie Botox’u to okolica pach. Z powodzeniem stosuje się go w leczeniu nadpotliwości stóp i dłoni. Stosowany jest również w menopauzie do ostrzykiwania skóry głowy aby zniwelować nadmierne pocenie się w tym okresie. Jak również w każdym innym miejscu gdzie występuje problem nadpotliwości.